Domů  Registrace

KOLONOSKOPIE | ODBORNÁ AMBULANCE poskytující komplexní péči o pacienty s onemocněním TRÁVÍCÍHO TRAKTU, JATER a SLINIVKY

Nacházíte se zde: www.gastrohepacentrum.cz » SLUŽBY » KOLONOSKOPIE

KOLONOSKOPIE

Kolonoskopie je metoda určená k vyšetření sliznice (vnitřního povrchu) tlustého střeva.
K vyšetření se používá endoskop, přístroj, který lékař zavádí do konečníku a dále do tlustého střeva. Jde o tenkou ohebnou hadičku se zabudovanou kamerou a zdrojem světla.
Pomocí endoskopu lze také odebrat vzorky sliznice či provést menší terapeutické výkony.


Informovaný souhlas

Kolonoskopie je metoda bezpečná, nicméně se jedná o vyšetření invazivní (tzn. dochází k zavádění přístroje do těla pacienta) a v malém počtu se mohou objevit nečekané komplikace. Je naší povinností Vás o rizicích spojených s endoskopií poučit a zodpovědět případné dotazy.
K vyšetření lze přistoupit až po té, co podepíšete informovaný souhlas s kolonoskopií.

Informovaný souhlas s kolonoskopií
INFORMOVANÝ SOUHLAS KE STAŽENÍ

Příprava ke kolonoskopii

Základním předpokladem k úspěšnému vyšetření je důkladné očištění střeva. Toho dosáhnete několikadenní dietou a pitím projímadla. Na trhu je dostupná celá řada projímadel. Jaký preparát bude pro Vás nejvhodnější rozhoduje odesílající lékař, který by Vás měl poučit i o přesném postupu přípravy.

Dodržení pokynů je nezbytné, protože bez řádného vyprázdnění střeva nelze vyšetření provést.

Podrobný návod k přípravě
NÁVOD K PŘÍPRAVĚ KE STAŽENÍ

Co je ještě důležité vědět

2 týdny před vyšetřením je potřeba přestat užívat preparáty obsahující železo.

Týden před vyšetřením
neužívat projímadlo lactulozu.

U pacientů s chronickým onemocněním je často nutné před vyšetřením upravit medikaci. Jedná se především o vysazení léků na ředění krve a léků na cukrovku či snížení dávek insulinu.

Úpravu léčby vždy konzultujte se svým ošetřujícím lékařem !!!

Ke kolonoskopii s sebou přineste aktuální seznam užívané medikace.

Pokud si aplikujete léky na ředění krve podkožně do břicha, je nutné vědět nejen název ale i sílu léku a zda se nejedná o látku s protrahovaným účinkem (nejlépe uděláte, pokud s sebou vezmete krabičku od léku). Většina podkožně podávaných léků na ředění krve se aplikuje naposledy 12 hodin před vyšetřením, léky s prodlouženým účinkem 24 hodin před vyšetřením.

Léky na snížení krevního tlaku ráno v den vyšetření užijte a zapijte malým množstvím vody.

U nemocných s implantovaným kardiostimulátorem či defibrilátorem provádíme na našem pracovišti pouze diagnostická vyšetření !!!!

 

Průběh kolonoskopie

Vyšetření je v současné době pro většinu pacientů již dobře snesitelné. Standardem hrazeným pojišťovnou je injekční podání léků k celkovému zklidnění a utlumení bolesti. Jako alternativu nabízíme na našem pracovišti inhalační analgosedaci oxidem dusným (=rajský plyn).

Inhalační analgosedace oxidem dusným není hrazena pojišťovnou, pacient si ji musí zaplatit.

Před vlastní kolonoskopií Vám lékař vyšetří prstem konečník a následně zavede endoskop (tenká ohebná hadička s videokamerou na konci ). Po té opatrně proniká strojem celým tlustým střevem až na jeho dno. Podle potřeby je možno vyšetřit i konečnou část tenkého střeva, což se provádí především při podezření na střevní zánět.

Během kolonoskopie je možno odebírat vzorky tkáně k mikroskopickému vyšetření či provádět některé drobné léčebné zákroky. Jedná se především o polypektomii - tj odstranění drobných výrůstků na sliznici tzv. polypů . Celková délka kolonoskopie se může pohybovat od 15 minut do jedné hodiny.

Ihned po zákroku se pacient dozví výsledek.

Výsledky histologického vyšetření jsou známy zhruba za týden.


Po výkonu

Po vyšetření můžete mít pocit nadmutí či nutkání na stolici kvůli vzduchu aplikovanému do tlustého střeva během vyšetření. Tyto příznaky by měly rychle zmizet po odchodu plynů konečníkem.

Pokud byla v průběhu léčby podána SEDATIVA, je žádoucí míti zajištěný doprovod domů. Dokonce i když cítíte bdělost po vyšetření, Váš úsudek a reflexy by mohly být po zbytek dne narušeny, proto nesmíte tento den řídit.

Jiná situace nastává, pokud zvolíte INHALAČNÍ ANALGOSEACI, jejíž účinek během krátké chvíle odezní. Zhruba po půl hodině můžete zasednout za volant.

Po výkonu můžete normálně jíst. Pouze po některých zákrocích (např. odstranění většího polypu) je nutné dodržovat po jistou dobu dietní opatření nebo fyzický klid. Vyjímečně Vám může lékař doporučit krátkodobou pracovní neschopnost.

kolonoskopie



 

CENTRUM
GASTROENTEROLOGIE
A HEPATOLOGIE
KLADNO

EUC Klinika Kladno 
Huťská 211, 272 80 Kladno

telefon 312 619 150

telefon 312 619 114

Budova EUC kliniky, u autobusového nádraží Kladno, parkoviště součástí objektu

ORDINAČNÍ HODINY


Pondělí 7.30 - 12.00 / 13.00 - 18.00
Úterý7.00 - 12.00 / 13.00 - 17.00
Středa7.30 - 12.00 / 13.00 - 17.00
Čtvrtek 7.00 - 12.00 / 13.00 - 17.00
Pátek 7.00 - 12.00 / 13.00 - 14.30

 

NÁŠ TÝM

SLUŽBY

SCREENING

KE STAŽENÍ

KONTAKT


GDPR / COOKIES