Domů  Registrace

SONOGRAFIE A ELASTOGRAFIE | ODBORNÁ AMBULANCE poskytující komplexní péči o pacienty s onemocněním TRÁVÍCÍHO TRAKTU, JATER a SLINIVKY

Nacházíte se zde: www.gastrohepacentrum.cz » SLUŽBY » SONOGRAFIE A ELASTOGRAFIE

SONOGRAFIE A ELASTOGRAFIE

Vyšetření ultrazvukem nebo také sonografie je zavedená a efektivní neinvazívní (pacienta nijak nezatěžující) zobrazovací metoda, která využívá ultrazvukového vlnění s vysokou frekvencí pro zobrazení tkání a orgánů ve vyšetřované oblasti lidského těla. Jedná se o mimořádně bezpečnou vyšetřovací metodu. Za desítky let do současnosti nebyly prokázány žádné škodlivé vedlejší účinky ultrazvuku při výkonových hladinách používaných pro diagnostická vyšetření.


SONOGRAFIE BŘICHA

Průběh vyšetření

Nejprve si lehnete na záda na vyšetřovací lůžko. Po té Vám lékař aplikuje na břicho malé množství speciálního gelu, který vytvoří zvukovodnou vrstvičku mezi ultrazvukovou sondou a kůží. Používaný gel je bezbarvý, nedráždí kůži ani nezanechává skvrny a z těla se dá otřít papírovým kapesníčkem. Během vyšetření lékař pohybuje sondou po vyšetřované části těla, pozorně sleduje obraz na monitoru, upravuje parametry vyšetření a provádí různá speciální měření. Během vyšetření budete vyzváni ke krátkému zadržení dechu a ke změně polohy těla .

Ultrazvukové vyšetření samo o sobě nebolí. Můžete cítit tlak sondy, což může být za určitých okolností nepříjemné, například při akutním zánětu střev či žlučníku.

Výsledek vyšetření se dozvíte okamžitě po jeho ukončení 

Příprava k vyšetření

K vyšetření je třeba přijít nalačno, tedy nejméně 4 hodiny před vyšetřením nejíst a nepít. Jiná příprava není nutná. Pokud jste nebyl na vyšetření objednán cestou maší ambulance, je nutné mít s sebou žádanku na vyšetření vyplněnou Vaším odesílajícím lékařem.

ELASTOGRAFIE JATER

V podstatě jde o klasické ultrazvukové vyšetření s tím, že elastograf měří navíc stupeň tuhosti (fibrózy) jaterní tkáně, který je podmíněn nahromaděním vaziva v játrech.

Elastografické vyšetření lékař doporučuje, pokud má u pacienta podezření na jaterní onemocnění, které by mohlo ve svém důsledku vést k postupné náhradě funkční jaterní tkáně vazivem. Tento přestavbový proces (fibrotizace) vede k takzvané jaterní fibroze. Játra mají velkou regenerační schopnost a proces fibrotizace se dá v řadě případů zastavit (např. abstinencí). Od určitého okamžiku se ale jedná o změny nevratné. Zde již mluvíme o jaterní cirhoze.

Elastografie je velmi vhodná nejen pro diagnózu fibrózy, ale i pro kontinuální sledování jejího vývoje. Vyšetření může v určitých případech nahradit biopsii jater.

Příprava na vyšetření a průběh vyšetření

Pacient musí být nalačno - to znamená 4 hodiny nejíst ani nepít. V průběhu vyšetření je nutná dechová spolupráce jako při běžném ultrazvukovém vyšetření břicha. Nekomplikované vyšetření trvá 5-10 minut.

Vyšetřit nelze asi 5-8% pacientů, nejčastěji z důvodu významné obezity nebo absolutní neschopnosti zadržet dech.

Výsledek vyšetření se dozvíte okamžitě po jeho ukončení.

sonografie a elastografie 

CENTRUM
GASTROENTEROLOGIE
A HEPATOLOGIE
KLADNO

EUC Klinika Kladno 
Huťská 211, 272 80 Kladno

telefon 312 619 150

telefon 312 619 114

Budova EUC kliniky, u autobusového nádraží Kladno, parkoviště součástí objektu

ORDINAČNÍ HODINY


Pondělí 7.30 - 12.00 / 13.00 - 18.00
Úterý7.00 - 12.00 / 13.00 - 17.00
Středa7.30 - 12.00 / 13.00 - 17.00
Čtvrtek 7.00 - 12.00 / 13.00 - 17.00
Pátek 7.00 - 12.00 / 13.00 - 14.30

 

NÁŠ TÝM

SLUŽBY

SCREENING

KE STAŽENÍ

KONTAKT


GDPR / COOKIES