Domů  Registrace

GASTROSKOPIE | ODBORNÁ AMBULANCE poskytující komplexní péči o pacienty s onemocněním TRÁVÍCÍHO TRAKTU, JATER a SLINIVKY

Nacházíte se zde: www.gastrohepacentrum.cz » SLUŽBY » GASTROSKOPIE

GASTROSKOPIE

Gastroskopie je metoda určená k vyšetření sliznice (vnitřního povrchu)
jícnu, žaludku a dvanácterníku.
K vyšetření se používá gastroskop, přístroj, který lékař zavádí nosem či ústy do jícnu a dále do trávicí trubice. Jde o tenkou ohebnou hadičku, jež má na konci zabudovanou kameru a zdroj světla. Pomocí gastroskopu lze též odebrat vzorky sliznice k miskroskopickému vyšetření či provést menší terapeutické výkony.


Průběh vyšetření

Gastroskopie se provádí pomocí ohebného přístroje s optickým systémem. Vyšetření trvá v průměru do 5 minut, pouze v některých případech, zvláště u léčebných výkonů déle.

Orální přístup (zavedení ústy):
Gastroskopie se provádí na levém boku. Před vlastním vyšetřením Vám nejprve, k potlačení dávivého reflexu, umrtvíme kořen jazyka sprejem s lokálním anestetikem. Aby nedošlo k poškození přístroje zuby, vložíme Vám do úst plastikový ochranný kroužek. Po té, co lékař ústy zavede gastroskop budete vyzváni, abyste polkl. Tím umožníte snadnější zavedení stroje do jícnu. Následuje samotné vyšetření jícnu, žaludku a dvanácterníku. Aby byla zajištěna dobrá přehlednost stěn, bude Vám do trávicího traktu vháněn vzduch. To může vést k pocitům tlaku v nadbřišku, event. odříhnutí.

Do odeznění účinku umrtvující látky není po vyšetření možno jíst ani pít (přibližně půl hodiny).

Transnasální přístup (zavedení nosem):
V naší ambulanci máme k dispozici i tzv. transnasální endoskop, který je zhruba o polovinu tenčí než dříve užívané přístroje. Zavedení je možné jak nosem (transnasální přístup), tak ústy (orální přístup) - dle přání nemocného. Výhodou zavedení nosem je především to, že nedochází ke kontaktu s kořenem jazyka, takže je výrazně omezen dávivý reflex. Hlavně pro diabetiky je pozitivem možnost jíst a pít krátce po vyšetření. Při změněných anatomických poměrech v nose (stavy po zlomeninách nosních kůstek, chronická rýma) se může stát, že transnasální zavedení není možné.

Při transnasálním vyšetření se gastroskopie provádí v poloze na levém boku. Přístroj je namazaný ochranným gelem, který minimalizuje možnost traumatizace nosní sliznice. V úvodu vyšetření můžete cítit lehce nepříjemný pocit tlaku při zavádění gastroskopu skrz nosní dutinu. Následně budete vyzván, abyste polkl. Tím umožníte snadnější zavedení stroje do jícnu. Následuje samotné vyšetření jícnu, žaludku a dvanácterníku. Aby byla zajištěna dobrá přehlednost stěn, bude Vám do trávicího traktu vháněn vzduch. To může vést k tlaku v nadbřišku, event. odříhnutí.

Ihned po výkonu se dozvíte výsledek vyšetření.
Během gastroskopie je možno odebírat vzorky tkáně k mikroskopickému vyšetření. Výsledky histologie z odebraných vzorků jsou známy do týdne.

Příprava ke gastroskopii

Vyšetření se provádí nalačno - to znamená minimálně 6 hodin nejíst, 4 hodiny nepít. Nekouřit. Napít se můžete naposledy 4 hodiny před zákrokem pouze do 100 ml čiré tekutiny (ne alkohol). Kromě lačnění není na vyšetření nutná žádná příprava.

Léky v tabletové formě je možno požít nejpozději 6 hodin před výkonem. Úpravu terapie konzultujte s doporučujícím lékařem či endoskopickým centrem.

Pokud pacient vyžaduje, může se před vyšetřením podat sedativum. Jednou z možností je inhalační analgosedace, která zajistí zklidnění pacienta během výkonu s rychlou úpravou stavu vědomí po vyšetření (po 30 minutách může pacient řídit motorová vozidla a pracovat bez omezení).

Alternativou je nitrožilní podání zklidňující látky, po jejíž aplikaci přetrvává ovlivnění pozornosti až 12 hodin. Po tuto dobu by měl pacient odpočívat, nesmí řídit motorové vozidlo, pít alkohol. Dle volby preparátu a dávky je vhodný až nezbytný doprovod.

Zájem o vyšetření transnasálním endoskopem či o podání analgosedace, prosím, sdělte našemu personálu již při objednání.

!! Vyšetření se neprovádí při akutní infekci
dýchacích cest a dutiny ústní (angina, viroza) !!


Informovaný souhlas

Gastroskopie je metoda bezpečná, nicméně se jedná o vyšetření invazivní (tzn. dochází k zavádění přístroje do těla pacienta) a v malém počtu se mohou objevit nečekané komplikace. Je naší povinností Vás o rizicích spojených s endoskopií poučit a zodpovědět případné dotazy. K vyšetření lze přistoupit až po té, co podepíšete informovaný souhlas s vyšetřením.

Informovaný souhlas s gastroskopií
INFORMOVANÝ SOUHLAS KE STAŽENÍ

gastroskopie 

CENTRUM
GASTROENTEROLOGIE
A HEPATOLOGIE
KLADNO

EUC Klinika Kladno 
Huťská 211, 272 80 Kladno

telefon 312 619 150

telefon 312 619 114

Budova EUC kliniky, u autobusového nádraží Kladno, parkoviště součástí objektu

ORDINAČNÍ HODINY


Pondělí 7.30 - 12.00 / 13.00 - 18.00
Úterý7.00 - 12.00 / 13.00 - 17.00
Středa7.30 - 12.00 / 13.00 - 17.00
Čtvrtek 7.00 - 12.00 / 13.00 - 17.00
Pátek 7.00 - 12.00 / 13.00 - 14.30

 

NÁŠ TÝM

SLUŽBY

SCREENING

KE STAŽENÍ

KONTAKT


GDPR / COOKIES